Domovská stránka webu imunovit.sk

CHRYSIN

Pridané: 23.01.2023
|
Prečítate za 1 min.

Vlastnosti a účinky CHRYSINU

Čo je Chrysin?

Chryzín je prírodný flavón, ktorý sa v prírode nachádza vo veľkom množstve v mede, propolise, v rastlinách ako sú  Oroxylum indicum  (Kvet trúbky indickej), v  lipe striebrolistej, v mučenkách...

 

Nedávno sa ukázalo, že chryzín je silným inhibítorom aromatázy a aktivácie vírusu ľudskej imunodeficiencie (imunitnej nedostatočnosti) v modeloch latentnej infekcie. Preukázal tiež antioxidačné a protizápalové účinky a chemopreventívnu aktivitu proti viacerým typom rakoviny prostredníctvom indukcie apoptózy u rôznych typov ľudských buniek.


Aromatáza je enzým, ktorý hrá kritickú úlohu v biosyntéze estrogénu , preto sa chrysín javí ako sľubný  súčasne s antiestrogénnou liekovou terapiou-Arimidex, inhibujúcou aromatázu, ktorá sa považuje za hlavnú stratégiu pri liečbe pacientov s rakovinou prsníka.

 

Chrysín bol študovaný tiež pre svoje antioxidačné, antispazmodické, anxiolytické a protizápalové účinky.


Polyfenolové zlúčeniny ako kvercetín, myricetín, apigenín, baikaleín, chryzín, luteolín, nobiletín a tangeretín môžu byť cennými činidlami v protirakovinových stratégiách a štúdie ich klinického použitia na vývoj nových liekov by mali pokračovať. Priaznivé účinky boli opísané aj pri kombinácii určitých flavonoidov so štandardnými chemoterapeutikami, čo vedie k zníženiu dávkovania a súvisiacej toxicity pri zacielení na špecifické mechanizmy rezistencie. Týmto spôsobom možno zmenšiť genotoxické poškodenie normálnych buniek spôsobené štandardnými chemoterapeutikami, čím sa zníži možnosť vzniku sekundárnych rakovín.
Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Dodanie tovaru

Info

Platba aj cez TATRAPAY

Tatrapay

MALL Partner

Mall partner

Copyright 2021 - 2024 © imunovit.sk