Domovská stránka webu imunovit.sk

čo je Quercetin

Úvod QUERCETIN

Quercetin je rastlinný flavonol z flavonoidnej skupiny polyfenolov. Nachádza sa v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, listov, semien a obilnín. Názov sa používa od roku 1857 a je odvodený od quercetum (dubový les), podľa dubového rodu Quercus Je to prirodzene sa vyskytujúci inhibítor transportu polárneho auxínu, ktorý slúží na koordináciu vývoja rastlín.


Quercetin inhibuje oxidáciu ďalších molekúl, a preto je in vitro klasifikovaný ako antioxidant. Obsahuje polyfenovovú chemickú podštruktúru, ktorá zastavuje oxidáciu in vitro tým, že pôsobí ako lapač voľných radikálov.

Má preukázané antivirotické (aj proti vírusu SARS-CoV-2), antioxidačné, protizápalové, antifibrotické a prebiotické pôsobenie. Je ionofórom zinku, tzn. viaže zinok v plazme a umožňuje jeho prenos do buniek.


Použitie quercetinu a dihydroquercetinu (Taxifolinu) je odporúčané v smernici I-MASK určenej na profylaxiu a skorú liečbu COVID-19, v odporúčaniach American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) o používaní vitamínov a výživových doplnkov pri COVID-19,  a aj v odporúčaniach Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a imunológiu (SSAKI) o možnostiach profylaxie a liečby COVID-19.Quercetinchemický vzorec: C15H10O7, CAS číslo: 117-39-5


Okrem cibule sa quercetin bežne vyskytuje v ovocí, zelenine a orechoch v rôznych glykozidických formách. Hlavnými zdrojmi sú šalát, paprika, brusnica, černica, čierna baza, kapary, paradajka, brokolica, jablko, kapusta, melón, nachádza sa však aj v orechoch, kvetoch, napríklad v ľubovníku bodkovanom, v Ginku biloba.


Obsah quercetínu (zmesových glykozidov) vo vybraných zložkách potravy. 

ZložkaQuercetin (mg / 100 g)
červené víno  0,84 
Konzervované alebo zavárané čerešne  3.20 
Čučoriedky  3.31 
Surový zeler  3,50 
Konzervované a pretlačené paradajky  4.12 
Jablká so šupkou  4,42 
Surová pažítka  4,77 
Surová žltá cibuľa  13,27 
Surové brusnice  14.02 
Surové zelené chilli papričky  16,80 
Varená žltá cibuľa  19,36 
Nesladené kakao  20.13 
Surový fenikel  48,80 
Surové žlté chilli papričky  50,63 
Kôpor  55,15 
Konzervované kapary  180,77 

 

Údaje z databázy USDA pre obsah flavonoidov vo vybraných potravinách, vydanie 3.1 (december 2013) .Vo vedeckom stanovisku organizácie EFSA (European Food Safety Authority) zverejnenom 8. 4. 2011 sa uvádza, že Quercetin má antioxidačné vlastnosti, s funkciou ochrany DNA, proteínov a lipidov pred oxidačným poškodením.


Mnohé novšie štúdie však poukazujú na oveľa významnejšie vlastnosti Quercetinu a naznačujú jeho využitie v oblasti boja proti vírusovým infekciám aj viacerým druhom rakoviny (prostata, prsníky, pľúca, pečeň, vaječníky, hrubé črevo, nadobličky..).


 QUERCETIN a COVID-19

Protizápalový potenciál quercetinu pri liečbe COVID-19

Quercetin: Antivírusový význam a možné integračné úvahy COVID-19

 Účinky luteolínu a kvercetínu v kombinácii s niektorými konvenčnými antibiotikami na Staphylococcus aureus rezistentný na meticilín


The Pharmacological Activity, Biochemical Properties,and Pharmacokinetics of the Major NaturalPolyphenolic Flavonoid: Quercetin

Quercetin and Vitamin C: An Experimental, Synergistic Therapy for the Prevention and Treatment of SARS-CoV-2 Related Disease (COVID-19)

Synergistic Effect of Quercetin and Vitamin C Against COVID-19: Is a Possible Guard for Front Liners

Yang F, Song L, Wang H, Wang J, Xu Z, Xing N (jún 2015). „Kvercetín pri rakovine prostaty

Miles SL, McFarland M, Niles RM (2014). „Molekulárne a fyziologické účinky kvercetínu: potreba klinických skúšok na vyhodnotenie jeho prínosov pre ľudské choroby

Tripartitná kombinácia potenciálnych činidiel zmierňujúcich pandémiu: Vitamín D, Quercetin a Estradiol vykazujú vlastnosti kandidátskych liečiv na zmiernenie závažnosti pandémie COVID-19 definované genomicky riadeným sledovaním cieľov SARS-CoV-2 v ľudských bunkách.

Blog Horecká - Vstrebávanie Quercetínu


Hraničná toxicita Quercetinu pri jednorázovej dávke pre dospelú osobu s hmotnosťou 70 kg: 

- vnútrožilovo: 3,5 g

- perorálne: 9 g


Dodanie tovaru

Info

Platba aj cez TATRAPAY

Tatrapay

MALL Partner

Mall partner

Copyright 2021 - 2024 © imunovit.sk