Domovská stránka webu imunovit.sk

Trsovnica lupeňovitá

MAITAKE - latinský názov: Grifola frondosa , slovenský názov: Trsovnica lupeňovitá

 

Maitake, Trsovnica lupeňovitá 

 

 

Lahodná huba má domovinu v Japonsku, kde ju označujú ako kráľovnú húb. Japonský názov maitake sa prekladá ako „tancujúca huba”, čo odkazuje na neuveriteľnú radosť, ktorú cítili hľadači, keď našli práve túto chorošovitú medicinálnu hubu. Za feudalizmu bola v Japonsku vymieňaná za striebro o rovnakej váhe.

 

Pôvodne pochádza z Číny a Severnej Ameriky. Rastie  po celom svete, k rastu potrebuje teplotu (5-37 °C). Maitake je zvyčajne možné nájsť na spodných častiach dubov, rastie ale aj na ďalších listnatých – živých alebo odumretých stromoch. Slovenský názov Trsovnica lupeňovitá je odvodený od podoby huby. Sivý hlúbik a často veľké množstvo zrastených sivých až nahnedlých klobúkov totiž  rastie v trsoch. Trs plodníc môže dosahovať až 25 kilogramov a metrového priemeru.

Maitake je bohatá na betaglukány (hlavne beta-(1,3)-D-glukán a beta-(1,6)-D-glukán) glykoproteíny, antioxidanty – vitamín C, ale tiež vitamín B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantothenová) a ergosterol (provitamín D), minerálne látky ako draslík, horčík a vápnik. Nechýba ani polysacharid chytín, aminokyseliny, fenoly alebo flavonoidy.

Maitake je bohatá na polysacharidy. Významná sa javí D-frakcia - zložka izolovaná pri extrakcii horúcou vodou, je bohatá na α-glukány a bežne sa predpisuje ako doplnok výživy pre pacientov s rakovinou, ktorí hľadajú podporu imunity prostredníctvom prírodných produktov.

D-frakcia sa podieľa na stimulácii imunitného systému a aktivácii určitých buniek, ktoré napádajú rakovinu, vrátane makrofágov, T-buniek a buniek prirodzeného zabíjania - NK buniek.

D-frakcia môže stabilizovať ľudský lymfocyt Th-1 a Th-2, aktivovať B-lymfocyty, aktivovať Th bunky, indukovať uvoňovanie interferónv zo sleziny. D-frakcia má cytotoxické vlastnosti, aktivuje bunky prirodeného zabíjania (killer bunky), čo môže inhibovať rast nádorov.

Mnohé štúdie popisujú liečivé účinky huby maitake:

 • Posilňuje imunitu, imunomodulačné účinky,
 • protivírusové účinky,
 • znižuje hladinu krvného cukru,
 • znižuje krvný tlak,
 • protinádorové účinky,
 • zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie,
 • synergicky posilňuje účinky iných liečivých húb
 • znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov,
 • znižuje telesnú hmotnosť,
 • zmierňuje depresiu,
 • zvyšuje vitalitu a zlepšuje kondíciu.

vedecké práce o účinkoch Maitake

Polysacharides on Grifola frondosa mushroom and their health promoting properties


Immunomodulatory properties of Grifola frondosa in submerged culture.


Effect of Maitake (Grifola frondosa) D-Fraction on the activation of NK cells in cancer patients

 

www.scribd.com/document/348903160/Maitake-Extracts-and-Their-Therapeutic-Potential-A-review


Genes Related to Suppression of Malignant Phenotype Induced by Maitake D-Fraction in Breast Cancer Cells


Maitake D-fraction, synergizes with Interleukin-2 for increased lytic activity of peripheral blood mononuclear cells against various human tumor cell histologies.

 


Dodanie tovaru

Info

Platba aj cez TATRAPAY

Tatrapay

MALL Partner

Mall partner

Copyright 2021 - 2024 © imunovit.sk